اصولا شرکت های مصرف کننده واحد های RO به این نکته ساده توجه نمی کنند که ترکیب شیمیایی آب ورودی سیستم اسمز معکوس و همچنین آب تصفیه شده و یا حتی آب دور ریز این سیستم ممکن است در یک بازده زمانی تغییر کند. تنها زمانی این  به این نکته توجه ویژه می شود که مشکلات مختلفی از جمله فولینگ یا رسوب در بدترین شرایط قرار گرفته و راهکارهای فعلی ما جواب نمی دهند. دراین حالت اولین توجه معطوف به این نکته خواهد شد که شاید مواد شیمیایی مصرفی در سیستم پیش تصفیه ( از جمله آنتی اسکالانت ) بی اثر شده و جواب نمی دهند.
با فرض اینکه سایر موارد مطرح شده در پیش تصفیه به خوبی عمل می کنند انتخاب یک آنتی اسکالانت با دز مناسب می تواند از ممبران شما محافظت کرده و طول عمر آن را افزایش می دهد.

بنابراین بهتر است کمی درمورداین موادموجود درداخل آب اطلاعات داشته باشید. این اطلاعات هنگام انتخاب آنتی اسکالانت مناسب ضروری است. به عنوان مثال در این مقاله به برخی از این موارد اشاره می کنید

یون سولفات: هنگامی که سطح سولفات در آب ورودی بیش از حد بالا است، ممبران به سطح سولفات غیرقابل برگشت حساس شده و حتی با کاهش pH  نمی توان از رسوب گذاری این یون جلوگیری کرد. درصورت استفاده از یک آنتی اسکالانت نامرغوب همین پدیده باعث افزایش رسوبگذاری در ممبران شده و پدیده فولینگ رو تشدید می کند و حتی ممکن است وزن ممبران را به بیش از 50 کیلوگرم برساند. آزمایش هایی که روی این ممبران ها انجام شده است مشخص کرده مشکلات ناشی از این یون شیمیایی ضمن کاهش راندمان تولید، باعث پاره شدن سطوح ممبران ها از یکدیگر می شود. لازم به توضیح است سولفات ها تقریباً به سرعت ایجاد لایه های رسوبی در بین بافت ممبران کرده و در صورتی که از آنتی اسکالانت مناسب با دوز بهینه استفاده نشود مشکلات اشاره شده به سرعت در کل سطح ممبران منتشر می شوند.
یون آهن: خیلی ازمجموعه ها، با رفرش شدن آب در ظاهر با حضورآهن در اب ورودی مشکلی ندارند چرا که آهن درمحیط بدون اکسیژن به یون فروس تبدیل می شود. اما وقتی کلر به پروسه ضدعفونی کردن در مرحله پیش تصفیه RO توسط اپراتور مجموعه اضافه می شود یون فروس به یون فریک تبدیل خواهد شد. لازم به توضیح است ترکیبات آهن خیلی کم به شکل محلول بوده و خیلی سریع در فیلترها کارتریج و ممبرانها در سراسر RO یا نانوفیلتراسیون (NF) سیستم رسوب می شوند.

یون فسفات: در مجموعه هایی که فاضلاب شهری یا برخی از فاضلاب های صنعتی در سیستم بالادستی آنها قرار دارد معمولا نفوذ این آب ها به لایه های زیرزمینی و تامین کننده آب مصرفی واحد های اسمز معکوس باعث بالا رفتن سطح ارتوفسفات به عنوان یک عامل برای تشکیل کلسیم فسفات با پتانسیل بالا درسیستم ها RO و NFخواهد بود. این پدیده عملا در کوتاه زمان ضمن تشکیل رسوب، میزان تشکیل کلونی های میکروبی در سیستم را بشدت افزایش داده و به نوبه خود سطح راندمان تولیدی سیستم مجموعه کاهش خواهد یافت.

همچنین بر اساس تست های آزمایشگاهی، برخی ازبهترین و شناخته شده ترین آنتی اسکالانت ها مورد مصرف در بازار از بازدارنده های بیس فسفات  استفاده می کنند این مواد در سیستم های نو تا حدی به خوبی عمل می کنند اما پس از یک دوره زمانی با تجزیه شدن به ارتو فسفات همان مشکلات یون فسفات در آب ورودی را در سیستم بوجود می آورند. پدیده فوق بویژه در فصولی که هوا سرد و بارندگی زیاد می باشد بدلیل افزایش بار میکروی و املاح تشدید شده و عملا نشان می دهد که این مواد در کاهش مهار فرآیند رسوبگذاری و فولینگ ضعیف می باشند.
یون هیدروکسید : همچنین اگر در سطح ممبران ها فریک هیدروکسید یا منیزیم هیدروکسید یا آلومینیوم هیدروکسید قرار داشته باشند این یون ها به راحتی تشکیل فولینگ در سطح ممبران را افزایش داده و درنتیجه ضمن کاهش عملکرد آنتی اسکالانت، میزان تولید را بشدت پایین می آوردند لازم بذکر است فسفات،از جمله فسفات آهن، آلومینیوم فسفات و فسفات کلسیم حاوی بسیاری از گروه های هیدروکسید هستند.

یون سیلیکا: اصولا این یون به تنهایی در آب محلول هستند اما با افزایش غلظت سیلیکا، اسيد سيليسك به فرم Si(OH)4  یا H2(SiO)4 رسوب خواهد کرد. فارغ از این موضوع حلاليت سيليس تابع شديدي از دما وpH  مي‌باشد. مثلا اگرpH آب به بيش از 8 افزايش يابد، اسيد سيليسك به آنيون سيليكات تجزيه مي‌شود. این کار سبب افزایش حلاليت سیلیکات در آب می شود مگر اینکه یونهای کاتیونی چند ظرفیتی با غلظت زیاد در آب حضور داشته که در این صورت در pHهای بالا نمکهای نامحلول سیلیکات را تشکیل خواهند شد. به عنوان مثال درpH  بالاتر از 8، وجود آهن با آلومينيوم بهمراه سیلیکا سبب ترسیب نمکهای کم محلول سیلیکا می شود. ساير كاتيونهاي چند ظرفيتي نیز در pH بيشتر از 8 تمايل به تشکیل رسوب با سيليكات دارند. اين رسوب در محدودهpHیکی دو واحد کمتر ازpH  فوق اشباع هیدروکسید این نمک ها انجام می گیرد

ارگانیزم ها: یکی ازمعضلات بزرگ زیست محیطی آب شیرین کن ها، مضرات خروجی تلخ آب( Drainage) آن به داخل دریا ها و سایر منابع آبی است. پدیده ای که خطرات زیست محیطی را در این رابطه ایجاد میکند اوترافیکاسیون ( Eutrophication) نامیده می شود.این پدیده امکان غنی سازی آب توسط مواد مغذی مخصوصاّ ترکیبات نیتروژن و فسفر و رشد سریع آلگ و بسیاری از گیاهان آبزی را تقویت کرده و متعاقباّ یک اختلال نامطلوب در تعادل ارگانیزم ها و کیفیت آب به وجود می آورند.

عدم وجود فسفر باعث محدود شدن پدیده اوترافیکاسیون می شود و رشد الگها را محدود می کند. میزان 1 تا 0.01 میلی گرم از فسفر موجود در آب میتواند باعث اوترافیکاسیون شود و به همین دلیل شرکت شیمیایی پالاینده آب  با سربلندی محصول متنوعی در این شرایط معرفی کرده و ضمن عدم وجود مواد حاوی فسفرمی توانند مانع از ایجاد آلگ شوند.

ویژگیهای مواد آنتی اسکالانت تولیدی این شرکت :

  • عملکرد بی نظیر در ممانعت کنندگی از ایجاد رسوب
  • سازگاری با اکثر ممبران های معروف جهانی
  • عدم تاثیر سوء بر محیط زیست بواسطه نداشتن ترکیبات فسفر(برای محصولات ویژه )
  • افزایش زمان عملیات واحد آب شیرین کن بواسطه کاهش عملیات شستشو
  • کاهش هزینه های تولید و افزایش خروجی(Permeate) بیشتر
  • محصول با کیفیت و تولید کننده قابل اطمینانی وقابل رقابت با نمونه های خارجی

بطور خلاصه می توان گفت عیوب به کارگیری از آنتی اسکالانت بی کیفیت باعث کم شدن ظرفیت تولید، زیاد شدن مقدار نمک های حل شده در آب تولیدی و به عبارتی افزایش TDS خروجی آب تولیدی، بالا رفتن فشار بر پمپ های طبقاتی و کم شدن طول عمر پمپ و افزایش برق مصرف شده به دلیل  افزایش مقدار آمپر، کثرت در شستن ممبران نشات گرفته از مسدود شدن و در آخرکم شدن طول عمر در ممبران ها و عوض شدن زود هنگام آن می شود.

آنتی اسکالانت ارائه شده توسط  شرکت پالاینده آب  در اقسام گوناگون برای هدایت در دستگاه های اسمز معکوس با آب ورودی لب شور و دستگاه اسمز معوس با آب ورودی دریایی و اقسام آنالیزهای ورودی آب رسیدگی و به مشتریان گرامی عرضه می شود
لازم به توضیح است مقدار استفاده، کارکرد و کارایی آنتی اسکالانت با اهمیت به نرم افزار شبیه سازی و همچنین کیفیت آب ورودی (لب شور – دریایی ) به دستگاه های اسمز معکوس اندازه گیری و به متقاضیان گرامی عرضه می شود