چکیده: معامله محصولات پتروشیمی در بورس کالا از این هفته دوباره روند عادی خود را از سر می‌گیرد و بازار در انتظار رونق دوباره است.

به گزارش ارانیکو و به نقل از نیپنا، بازار در روزهای گذشته شرایط مبهمی را تجربه کرد اگرچه باید نیمه تعطیل بودن بازار و ضعف نسبی معاملات را به عنوان یکی از داده‌های مهم در این حوزه مدنظر قرار داد. این شرایط خود به معنی آن است که باید واقعیت‌های این بازار را در هفته جاری مورد بحث قرار دهیم اگرچه رشد قیمت دلار در بازار داخلی از احتمال افزایش نرخ‌های پایه در بورس کالا خبر می‌دهد.

اما باید منتظر ماند و دید که این نکته مهم تا چه اندازه بر قیمت‌های پایه مؤثر خواهد بود. نگاهی به وضعیت معاملات پلیمرها در بورس کالا از اواخر سال گذشته تا پایان هفته قبل نشان دهنده ضعف نسبی حجم داد و ستد است اگرچه این شرایط در مقایسه با بازار داخلی گویی شرایط بهتری را نشان می‌دهد زیرا رکود در بازار عمیق تر از بورس کالا بوده است. برای بررسی دقیق‌تر شاید بتوان معاملات سال جاری در بورس کالا را ملاک بهتری برای معاملات به شمار آورد. از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته در بورس کالا شاهد معامله بیش از ۵۴ هزار تن از انواع پلیمرها بودیم اگرچه میل به خرید را می‌توان در بستر بورس کالا مشاهده کرد.

به صورت دقیق‌تر عرضه‌های موجود موجب شد تا خریدارانی که در دو هفته گذشته در بورس کالا حاضر بودند، تلاش کنند تا محموله‌های بیشتری خریداری کنند که همین سیگنال که البته برای تمامی بازار نیز خودنمایی نکرد، از احتمال بهبود وضعیت داد و ستد در روزهای آینده حکایت کند. بر اساس این گزارش، ‌اکنون که قیمت دلار به بالاتر از ۵هزار تومان رسیده، ناخودآگاه طرزفکر اهالی بازار به سمت رشد قیمت‌ها متمایل می‌شود که همین روند می‌تواند به محرکی برای افزایش حجم تقاضا در بازار داخلی منجر شده و البته بورس کالا نیز می‌تواند با رشد حجم معاملات رو به رو شود. از سوی دیگر میل به رشد قیمتی نیز سیگنالی مهم از حمایت بازار از رشد حجم معاملات تلقی می‌شود ولی تمامی این موارد تنها گمانه‌زنی است و تا زمانی که قیمت‌های پایه در بورس کالا رسماً توسط دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام نشود نمی‌توان اظهار نظر قاطعی داشت.

از سوی دیگر احتمال کاهش قیمت دلار در روزهای آینده نیز می‌تواند بر کلیت بازار تأثیر گذاشته و در صورتی که بازار از کاهش قیمت‌ دلار سخن به میان بیاورد ساده‌ترین خروجی آن تعویق خرید و موکول کردن تقاضا به آینده خواهد بود. با توجه به این شرایط دورنمای مبهمی پیش روی بازار محصولات پتروشیمی قرار گرفته و بهتر است تحلیل شرایط بازار را به پس از اعلام قیمت‌های پایه موکول کنیم.

تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰